AKTA POGŁÓWNEGO Z LAT 1662-1674 – CZĘŚĆ III

PARAFIE: STAROWIEJSKA, KAMIENIECKA, ZŁOTORYJSKA, ZUZELSKA.

To trzecia część cyklu, w którym próbujemy dowiedzieć się czegoś więcej o dawnych mieszkańcach regionu na podstawie starych akt skarbowych. Czytelników zachęcam do zapoznania się z już opublikowanymi częściami zawierającymi regestry z parafii: Brok, Sadowne, Zaręby Kościelne oraz Kosowo, Miedzna, Prostyń, Stoczek, Brańszczyk, Długosiodło, a pośrednio także Poręba.

Ziemię drohicką województwa podlaskiego reprezentuje tym razem parafia starowiejska, dla której przetrwały akta pogłównego z roku 1662. Podczas gdy parafie kamieniecka i złotoryjska obejmowały swym zasięgiem głównie wioski wchodzące w skład wielkiej własności kościelnej, to w zuzelskiej dominuje własność drobnoszlachecka, w starowiejskiej zaś mamy obok szlachty drobnej także jednego z największych ówczesnych magnatów. Obok jego fortuny, majątek wspominanej przy okazji poboru w parafii Miedzna podkomorzyny koronnej Konstancji Butlerowej z Wodyńskich prezentuje się skromnie. Wielmożą tym jest bajecznie bogaty Bogusław Radziwiłł, jeden z czarnych bohaterów powieści Sienkiewicza, a poza karierą literacką i filmową m.in. książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, koniuszy wielki litewski, feldmarszałek szwedzki, namiestnik Prus Książęcych. Głowę musiał mieć ten lawirant nad lawirantami nie od parady, skoro po wypędzeniu Szwedów odzyskał swe majątki, a po części to nawet i dobre imię. W aktach z roku 1674 już o księciu Bogusławie nie ma mowy, jako że w roku 1664 sprzedał swe węgrowskie i starowiejskie włości podskarbiemu koronnemu Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu.

Więcej na stronie https://madzelan.cba.pl/akta-poglownego-z-lat-1662-1674-czesc-iii-parafie-starowiejska-kamieniecka-zlotoryjska-zuzelska/