Kronika strażacka 04 – 11.02.2024

W okresie 04 – 11.02.2024 r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 22 zdarzenia, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 pożary, 19 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

05.02.2024- Borzychy, gm. Liw – posesja, pompowanie wody.    

Do SKKP w Węgrowie wpłynęło zgłoszenie o treści: „woda z roztopów zalewa posesje, wdziera się do budynku gospodarczego”. Po przybyciu na  miejsce zdarzenia zastępu OSP Borzychy i przeprowadzonym rozpoznaniu, KDR potwierdził informacje zawarte w zgłoszeniu: „zalane około 50m2 posesji woda podchodzi pod budynek gospodarczy”. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a następnie przy pomocy pompy szlamowej odpompowano zalegającą wodę do pobliskiego rowu melioracyjnego, na tym działania zakończono, a zastęp powrócił do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastęp, 6 ratowników.

07.02.2024 – Węgrów, ul. Kościuszki –  wypadek drogowy.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów JRG, strażacy stwierdzili, że na DK-62 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Wszyscy uczestnicy zdarzania wyszli z samochodów o własnych siłach. Droga częściowo przejezdna (zablokowany pas ruchu w stronę Węgrowa). Działania zastępów JRG polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP jednemu z kierowców, który następnie został przekazany przybyłemu ZRM. Na miejsce przybyła także OSP Ruchna, który wsparł działania. Dalsze działania zastępów polegały na pomocy Policji w zabezpieczeniu ruchu drogowego (wahadłowy). Zepchnięto i ściągnięto przy użyciu wciągarki samochodowej auta uczestniczące w zdarzeniu poza jezdnię, na prośbę Policji. Na tym działania zakończono, wszystkie zastępy powróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 10 ratowników.

07.02.2024 – Ostrówek, gm. Łochów –  pobocze drogi – słup.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęło zgłoszenie o powalonym słupie energetycznym na poboczu DK50 w pobliżu stacji kolejowej w miejscowości Ostrówek. Po przybyciu na miejsce zastępu OSP Ostrówek, strażacy stwierdzili, że na poboczu drogi znajduje się uszkodzony betonowy słup energetyczny. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i kierowaniu ruchem drogowym na DK50. Na miejsce dotarła także służba energetyczna, która zajęła się usunięciem awarii. Po likwidacji zagrożenia działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastępów, 3 ratowników.

11.02.2024 – Grabowiec, gm. Stoczek –  wypadek drogowy.

SK PSP w Węgrowie na miejsce zadysponował pobliski zastęp OSP Stoczek oraz JRG Węgrów. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP Stoczek strażacy stwierdzili, że samochód osobowy wypadł z jezdni i leży na dachu w rowie, kierujący przytomny sam opuścił pojazd. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz udzieleniu KPP. Na miejsce dotarła Policja oraz ZRM, który przejął poszkodowanego. Osoba została przetransportowana do szpitala, dalsze czynności na miejscu prowadziła Policja. Działania zastępów JOP zostały zakończone, po czym powróciły one do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników.

Ponadto w podawanym okresie: 6 zdarzeń było związanych z usuwaniem powalonych drzew lub konarów drzew, a 7 zdarzeń było związanych z wypompowaniem wody z budynków i posesji.

KP PSP Węgrów