SAMI SWOI = GWARANCJA DOBREJ ZABAWY

Słysząc „sami swoi”, większości przychodzi na myśl polski film komediowy, którego głównymi bohaterami byli Pawlak i Kargul. Mieszkańcom gminy Sadowne przychodzi również na myśl, popularny w okolicy, Zespół Muzyczny Sami Swoi Zieleniec.

Pod koniec grudnia 2023 roku rozeszła się wieść, że Zespół Sami Swoi kończy swoją działalność. Pochlebne recenzje i komentarze utwierdziły mnie w przekonaniu, że „Swojaczki”, bo tak Ich zdrobniale nazywano, zasłużyli, aby podsumować Ich wieloletnią pracę artystyczną.

Sama rzadko miałam przyjemność słuchać lub uczestniczyć w imprezach, które Zespół uświetniał swoimi występami, a te, w których uczestniczyłam, mile wspominam.

Myślę, że mieszkańcy Sadownego i okolic chętnie przeczytają artykuł o znanym i lubianym Zespole.

Informacje o Zespole pozyskane zostały podczas rozmowy z p. Moniką Tyszka (wokalistką i jedyną kobietą w Zespole), która udzielając odpowiedzi korzystała wyłącznie ze swojej pamięci.

Nazwa Zespołu wzięła się stąd, że należą do niego bliscy członkowie rodziny. Działają od 2006 roku. Początkowo Zespół liczył 3 osoby, od pewnego czasu dołączył do niego p. Kamil, który jest synem p. Darka. Członkowie Zespołu wyrastali w rodzinie, w której muzykowano, a więc muzyka towarzyszyła Im od najmłodszych lat. Tradycja i wrodzony talent sprawiły, że mimo iż nie mają wykształcenia muzycznego, to świetnie sobie radzili.

Liderem Zespołu był p. Dariusz (określony przez p. Monikę jako „człowiek orkiestra”), który obdarzony jest niezwykłym głosem i potrafi grać na wielu instrumentach (organy, akordeon, gitara, perkusja).

Pani Monika – śpiew, konferansjerka, prowadzenie imprez.

Pan Wojtek – śpiew, gra na instrumentach klawiszowych. Określony został jako człowiek do zadań specjalnych, który potrafił wszystko szybko zorganizować.

Pan Kamil – śpiew, gra na instrumentach klawiszowych. Odpowiedzialny za nagłośnienie i oświetlenie.

Zespół Sami Swoi, podczas swoich występów, grał różnorodną muzykę do tańca z przewagą muzyki disco polo.

Pani Monika nie potrafiła, nawet w przybliżeniu, podać liczby imprez, które obsługiwali, a było ich wiele.

Zespół grał podczas wesel, imprez charytatywnych (np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Kołodziążu), dożynek gminno – parafialnych, pikników, festynów…

Pani Monika zdradziła, że p. Kamil jest autorem dwóch piosenek, które włączono do repertuaru Zespołu. Jedną z nich – „Czekam na znak” śpiewa autor, drugą zaś – „Wina dzban” wykonuje p. Wojciech.

Na pytanie – czy spotkały Ich jakieś niemiłe, nieprzewidywalne sytuacje? – wokalistka powiedziała, że nic takiego nie pamięta. Zdarzało się, że czasami wyłączono prąd, ale to nie było dla Nich problemem. W takich sytuacjach p. Darek chwytał za akordeon, a pozostali głośniej śpiewali i zachęcali gości do włączenia się do wspólnego śpiewu – wówczas była przednia zabawa.

Pani Monika miło wspomina ludzi, którzy wspaniale bawili się przy Ich muzyce i nie szczędzili członkom Zespołu miłych słów oraz gestów. Bardzo często trudno było zakończyć imprezę o umówionej godzinie.

Po każdej imprezie na Facebooku Zespołu pojawiało się mnóstwo pozytywnych komentarzy. Oto niektóre z nich:

„Polecamy z całego serca! Profesjonalne podejście i przygotowani na każdą okazję.”

„Jestem mega zadowolona! Muzyka i prowadzenie wesela – super!! Fajne konkursy i świetne prowadzenie oczepin.”

„Najlepsi! Potrafią zagrać dla każdego. Profesjonalne podejście i miła współpraca 🙂 Dziękujemy i Polecamy.”

„Jesteśmy w 100% zadowoleni! Nasi goście również 🙂
Dziękujemy za wystrzałową zabawę.”

„Polecamy zespół! Cudownie się bawiliśmy 🙂 nogi bolą… Profesjonalni muzycy!”

„Sami Swoi = Gwarancja dobrej zabawy!! 🙂 Dziękujemy!!!!”

W wielu komentarzach doceniono nie tylko talent p. Moniki, ale również Jej urodę.

W 2017 roku wójt gminy Sadowne p. Waldemar Cyran skierował serdeczne podziękowania dla Zespołu za zaangażowanie w życie kulturalne Gminy.

Pani Monika stwierdziła:

„Pan Wójt zawsze doceniał naszą pracę. Pamiętał, że ma w swojej gminie dobry zespół i nie musiał nigdzie szukać, żeby zrobić dobrą imprezę. Niezwykły człowiek, który stawia na swoich. Bardzo mu za to dziękujemy.”

Zespół swoją działalność zakończył podczas ostatniej zabawy sylwestrowej w Restauracji „Zaścianek Nowy Styl” w Sadownem.

Na pytanie – co skłoniło Państwa do podjęcia decyzji dotyczącej zakończenia kariery? – p. Monika odpowiedziała:

„Jeśli chodzi o naszą decyzję, żeby zakończyć, to była bardzo trudna i jak niektórzy wiedzą, kończyliśmy już kilka razy i się nie udawało.

Ale przyszedł czas, aby pożyć innym życiem, tego zapragnęliśmy –  odpoczynku, możliwości spędzania z rodziną weekendów, niedziel… Bardzo kochaliśmy ten weselno – imprezowy klimat i muzyka zawsze będzie nam w duszy grać.

I dlatego nie mogę powiedzieć, że już nigdy nie zagramy, tego na pewno nie wiem. Nigdy nie powiem nigdy. Pożyjemy, zobaczymy…

Dziękuję wszystkim, których mieliśmy zaszczyt spotkać na naszej artystycznej drodze.

Szczególne dziękujemy portalowi Info Sadowne za to, że nigdy nas nie pominął  w swoich artykułach.”

Dziękuję za rozmowę. Pani i Kolegom z Zespołu życzę dużo zdrowia, spokoju i możliwości spełniania swoich marzeń.

Mam nadzieję, że zatęsknią Państwo za kontaktem z publicznością i … 😊

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst: Danuta Chylińska

Foto: archiwum – Info Sadowne/Monika Tyszka