Kronika strażacka 29.04 – 05.05.2024

W okresie od 29.04 do 05.05.2024 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 14 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 7 pożarów,  5 miejscowych zagrożeń, 2 alarmy fałszywe.

29.04.2024 – Węgrów, ul. Barbasiewicza –  pożar w budynku gospodarczym.

Na miejsce zdarzenia zadysponował 2 zastępy GCBA z JRG Węgrów oraz OSP Węgrów. Po przybyciu na miejsce strażacy stwierdzili, że doszło do pożaru w budynku gospodarczym na prywatnej posesji. Działania zastępów JRG polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na pożar, co doprowadziło do lokalizacji pożaru. Na miejsce zdarzenia przybył zastęp OSP Węgrów, które wsparł prowadzone działania. Następnie przystąpiono do usuwania z jednoczesnym przelewaniem wodą nagromadzonych materiałów z budynku, co doprowadziło do likwidacji pożaru. Miejsce prowadzonych działań oddymiono oraz sprawdzono kamerą termowizyjną. Po zakończeniu działań miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi – zastępy powróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 14 ratowników.

30.04.2024 – Węgrów, ul. Piwna – zdarzenie drogowe.

Po przybyciu zastępów PSP na miejsce zdarzenia okazało się, że doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowało łącznie trzy osoby. Pojazdy zaparkowane były poza skrzyżowaniem, wszyscy uczestnicy opuścili pojazdy o własnych siłach. Osoby nie odniosły obrażeń i odmówiły kwalifikowanej pierwszej pomocy. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu pojazdów i odkręceniu akumulatorów, zebranie niewielkiej ilości rozlanych płynów eksploatacyjnych przy pomocy sorbentu i zebraniu plastikowych elementów karoserii pozostałych w miejscu zderzenia. Po przekazaniu mienia właścicielom zastępy PSP zakończyły działania i wróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 6 ratowników

02.05.2024 – Złotki Kolonia, gm. Sadowne– pożar lasu i trawy na łące.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Sadowne i przeprowadzonym rozpoznaniu strażacy stwierdzili, że pali się w lesie sosnowym oraz trawa na łące przy lesie, obok przebiegała linia elektryczna. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na palący się las. Na miejsce zdarzenia przybywały kolejne zastępy OSP (w tym z poza powiatu – OSP Prostyń), które wsparły prowadzone działania podając kolejne prądy wody na pożar lasu oraz trawę na łące.  Prowadzone działania doprowadziły do lokalizacji pożaru. Doprowadziło to do całkowitego ugaszenia pożaru. Na tym działania zastępów zakończono. Spaleniu uległo ok 1 ha ścioły.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 12 zastępów, 60 ratowników.

03.05.2024 – Stoczek– pożar w budynku wielorodzinnym

Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy: JRG Węgrów (Posterunek Ostrówek), dwa zastępy OSP Stoczek oraz zastęp OSP TOPÓR. Na miejscu okazało się, że w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, istnieje zadymienie w piwnicy brak widocznego ognia. Osoby zamieszkujące budynek opuściły go przed przybyciem straży pożarnej. Działania zastępu poległy na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzeniu jednej roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wraz z linią gaśniczą do pomieszczeń piwnicznych oraz wysłaniu kolejnej roty do przeszukania pomieszczeń na pozostałych kondygnacjach. Po przybyciu na miejsce zastępu JRG PSP Węgrów wprowadzono  kolejną rotę do przeszukania pomieszczeń na wyższych kondygnacjach. Działania roty w pomieszczeniach piwnicznych ze względu na duże zadymienie polegały na otwarciu wszystkich komórek lokatorskich poprzez obcięcie kłódek (6 szt.), doprowadziły do odnalezieniu źródła ognia oraz szybkiej lokalizacji i ugaszeniu pożaru. Podczas prowadzonych działań przeprowadzane były pomiary stężenia CO w atmosferze wewnątrz budynku. Otworzono drzwi i okna we wszystkich pomieszczeniach oraz dodatkowo ustawić wentylator oddymiający przy wejściu do klatki schodowej.  Działania te doprowadziły do całkowitego usunięcia stężenia CO w powietrzu znajdującym się w budynku. Na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 21 ratowników.

KP PSP Węgrów