Kronika strażacka 17-23.06.2024

W okresie 17-23.06.2024 na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 28 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej w tym: 4 pożary, 24 miejscowe zagrożenia, 1 alarm fałszywy.

18.06.2024 – Tończa, gm. Liw –  Pożar wiaty w lesie. 

Na miejsce zadysponował zastęp JRG PSP i pobliskie zastępy OSP Starawieś i Zuzułka. Po przybyciu pierwszego zastępu okazało się, że pali się wiata pod którą składowano bele słomy. Działania zastępów polegały na podaniu trzech prądów wody: dwa na palącą się słomę pod drewnianą wiatą przykrytą blachą, jeden na palące się poszycie w lesie mieszanym znajdującym się w tuż przy wiacie. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do przerzucenia słomy częściowo ręcznie, częściowo przy pomocy ładowacza czołowego operowanego przez właściciela posesji. Równocześnie prowadzono dogaszanie ściółki w lesie, a także zorganizowane zostało dowożenie wody z hydrantu oddalonego ok.2 kilometrów od miejsca prowadzonych działań. Powyższe działania doprowadziły do całkowitego ugaszenia pożaru.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 17 ratowników.

19.06.2024 – Liw, ul. S. Batorego – Zerwany dach na Muzeum Zbrojowni.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępu JRG PSP strażacy ustalili, że w wyniku silnego wiatru doszło do uszkodzeń poszycia dachowego na kilku budynkach kompleksu Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie oraz złamaniu uległo kilkanaście konarów drzew na terenie muzeum. Z uwagi na uszkodzenia poszycia dachowego (uszkodzona dachówka ceramiczna) na budynku zbrojowni oraz przyległej baszcie i braku możliwości podjęcia skutecznej interwencji (wysokość budynków i brak możliwości sprawienia podnośnika) działania zastępów ograniczyły się do wygrodzenia taśmą ostrzegawcza stref niebezpiecznych i pouczeniu zarządcy obiektu o zakazie zbliżania się osób trzecich do wyżej wymienionych stref. Dalsze działania skupione zostały na usunięciu złamanych konarów drzew, grożących upadkiem. Po przekazaniu miejsca zdarzenia protokołem, działania zastępów zostały zakończone.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 9 ratowników.

19.06.2024 – Liw, ul. Nowomiejska – Budynek inwentarski, uszkodzony dach.

Do zdarzenia zostały zadysponowane jednostki OSP Węgrów i OSP Ruchna. Na miejscu strażacy stwierdzili, że uszkodzeniu uległo poszycie dachu oraz jeden szczyt budynku inwentarskiego murowanego krytego eternitem (zerwane około 20 paneli eternitu, pęknięty szczyt z białej cegły). Działania zastępów polegały na zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Strażacy za pomocą podnośnika zabezpieczyli konstrukcje więźby dachowej pasami transportowymi dostarczonymi przez właściciela. Zabezpieczyli uszkodzony dach przy pomocy plandeki dostarczonej przez przedstawiciela gminy Liw. Z uwagi na groźbę zawalenia się uszkodzonego szczytu budynku teren został wygrodzony taśmą, a właściciel pouczony o zakazie zbliżania się do czasu naprawy uszkodzeń budynku. Na tym działania zakończono, a zastępy powróciły do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 18 ratowników.

22.06.2024 – Starawieś, gm. Liw – Zderzenie samochodu osobowego z łosiem.

Do SKKP PSP w Węgrowie wpłynęła formatka CPR – Węgrów MZ – wypadek z opisem ,,MIEDZY LUDWINOWEM A STARĄWSIĄ, DK 62, ZDERZENIE Z ŁOSIEM 1 OS POSZKODWANA, MEZCZYZNA, PRZYTO,MNY, URAZ GŁOWY, BRAK ZAKLESZCZONYCH, KIA OPTIMA  BIAŁA”. Dyżurny SK zadysponował zastęp JRG SLRt oraz OSP Starawieś. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy  stwierdzili, że na DK-62 (za Starąwsią w stronę Ludwinowa) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego (zderzenie z łosiem, pojazd stał na drodze, martwe zwierzę leżało poza drogą). Kierowca pojazdu odniósł obrażenia, sam wyszedł z pojazdu – pomocy medycznej udzielała mu osoba postronna (pielęgniarka), droga była zablokowana. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu i oznaczeniu miejsca zdarzenia, odłączono klemy akumulatora. Na miejsce dojechał  ZRM, który przejął osobę poszkodowaną. Do czasu przybycia Policji zabezpieczano ruch drogowy. Po odjechaniu ZRM z osobą poszkodowaną do szpitala, zastęp JRG zakończył działania i wrócił do bazy. Na miejscu pozostał zastęp OSP – na prośbę Policji w celu pomocy w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podczas działań dochodzeniowych. Po ich zakończeniu zastęp wrócił do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników

Ponadto w podanym okresie: 14 zdarzeń było związanych z  silnymi wiatrami, usuwaniem drzew i gałęzi.

KP PSP Węgrów