Był to już XI Bieg…

W niedzielę 7 lipca 2024 roku w Sadownem odbył się XI Bieg i VII Marsz Nordic Walking ku czci bł. ks. Edwarda Grzymały. Metę jako pierwszy przekroczył Kamil Skorupa, Klub UKS FILIPIDES TERESIN, Kornelin, z czasem 00:35:29:91.

Na starcie do dziewięciokilometrowego marszu Nordic Walking stanęło 20. zawodników, a na dłuższą o kilometr trasę biegu wyruszyło 105. miłośników biegania. Rejestracją i systemem elektronicznego pomiaru czasu podczas zawodów zajmowała się firma Chiptiming.pl, która na swojej stronie internetowej prezentuje listę zawodników i ostateczną klasyfikację zawodów.

Głównym celem tej imprezy było przybliżenie uczestnikom postaci zamordowanego przez hitlerowców błogosławionego księdza doktora Edwarda Grzymały, ale też propagowanie zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności, popularyzacja biegania i marszu Nordic Walking, jako najprostszych form rekreacji fizycznej oraz promocja Sadownego i Gminy Sadowne – miejsc atrakcyjnych dla zdrowego wypoczynku.

Organizatorami tegorocznej imprezy sportowej byli: Gmina Sadowne, Klub Sportowy „Wicher” Sadowne, Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem i Lasy Państwowe – Nadleśnictwo w Łochowie. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego, do sponsoringu dołączyła też w tym roku firma „Kompleksowa rejestracja pojazdów krajowych i zagranicznych” z Węgrowa.

Impreza sportowa odbyła się 7 lipca 2024 roku w Sadownem. Start: marsz o godz. 10.45, bieg o godz. 11.00. Start i meta zostały usytuowane na polanie leśnej przy wiacie Koła Łowieckiego św. Huberta.

Przed rozpoczęciem zawodów przedstawiciele Organizatorów upamiętnili Patrona Biegu bł. ks. Edwarda Grzymałę (w miejscu jego urodzin) oraz pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej mieszkańców Gminy Sadowne narodowości żydowskiej i polskiej, pogrzebanych na tzw. Majdanie, zlokalizowanym nieopodal startu i mety Biegu.

Na wstępie kilka słów o zawodach i obowiązującym regulaminie powiedział p. Tadeusz Danaj – przedstawiciel KS WICHER Sadowne, jednocześnie prowadzący imprezę. Następnie zawody oficjalnie otworzył Zastępca Wójta Gminy Sadowne p. Marcin Gręda.

O 10.45 ruszyli zawodnicy marszu Nordic Walking, a po piętnastu minutach biegacze.  Na miejscu pozostali tylko kibice, którzy mieli okazję zapoznać się z wystawą planszową o historii sadowieńskich biegów, wziąć udział w teście wiedzy pod namiotem Nadleśnictwa Łochów, a także skorzystać z posiłku przygotowanego przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem: grillowanych kiełbasek, kanapek ze smalcem i kiszonym ogórkiem, wegetariańskich szaszłyków, kawy czy herbaty, a także pysznych ciast.

Zawodnikom natomiast przyszło uporać się z dziesięciokilometrową piaszczystą trasą i padającym deszczem, który swoją intensywnością zaskoczył ich w końcowej facie biegu i marszu. Bieg jako pierwszy ukończył p. Kamil Skorupa z Kornelina, z czasem 00:35:29:91. Wszyscy zawodnicy po przekroczeniu mety otrzymali pamiątkowe medale.

Podsumowaniem tegorocznego Biegu i Marszu Nordic Walking było uhonorowanie najlepszych zawodników w klasyfikacjach open i wiekowych specjalnymi statuetkami. Wręczyli je przedstawiciele Organizatorów: p. Bogusław Piątek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów, p. Ewa Piórkowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem i p. Marcin Gręda – Zastępca Wójta Gminy Sadowne.

A oto klasyfikacja najlepszych zawodników tej imprezy sportowej:

BIEG – 10 km                                                                         

KOBIETY

Klasyfikacja open:

I miejsce – Ewa Gryboś, Warszawa

II miejsce – Justyna Sienkiewicz, Siedlce

III miejsce – Sylwia Kajdas, Kobyłka

Klasyfikacja wiekowa 16 – 29 lat

I miejsce – Zuzanna Składanek, Morzyczyn Włościański

II miejsce – Urszula Sokołowska, Zaręby Kościelne

Klasyfikacja wiekowa 30 – 45 lat

I miejsce – Ewa Gryboś, Warszawa

II miejsce – Justyna Sienkiewicz, Siedlce

III miejsce – Beata Rosińska, Orło

Klasyfikacja wiekowa 46+

I miejsce – Sylwia Kajdas, Kobyłka

II miejsce – Agnieszka Brogowicz – Stępniewska, Grójec

III miejsce – Jola Jarczyńska – Dominik, Węgrów

MĘŻCZYŹNI

Klasyfikacja open:

I miejsce – Kamil Skorupa, Kornelin

II miejsce – Daniel Mikielski, Olsztynek

III miejsce – Jakub Bielecki, Warszawa

Klasyfikacja wiekowa 16 – 29 lat

I miejsce – Kamil Skorupa, Kornelin

II miejsce – Marcin Tyszka, Płatkownica

III miejsce – Mateusz Skory, Warszawa

Klasyfikacja wiekowa 30 – 45 lat

I miejsce – Daniel Mikielski, Olsztynek

II miejsce – Jakub Bielecki, Warszawa

III miejsce – Grzegorz Świętoń, Strachówka

Klasyfikacja wiekowa 46+

I miejsce – Tomasz Gałązka, Płatkownica

II miejsce – Łukasz Klaś, Warszawa

III miejsce – Bartłomiej Domański, Piaseczno

MARSZ NORDIC WALKING – ok. 9 km

KOBIETY

Klasyfikacja open:

I miejsce – Jolanta Zapałowska, Siedlce

II miejsce – Agnieszka Rejowska, Walerów

III miejsce – Sylwia Gałązka, Płatkownica

Klasyfikacja wiekowa do 45 lat

I miejsce – Agnieszka Rejowska, Walerów

II miejsce – Sylwia Gałązka, Płatkownica

III miejsce – Dorota Zacheja, Małkinia Górna

Klasyfikacja wiekowa 45+

I miejsce – Jolanta Zapałowska, Siedlce

II miejsce – Agata Sędek, Sadowne

III miejsce – Dorota Dąbkowska, Wołomin

MĘZCZYŹNI

Klasyfikacja open:

I miejsce – Paweł Kowalik, Ząbki

II miejsce – Radosław Wypych, Legionowo

III miejsce – Maurycy Rejowski, Sokołów Podlaski

Klasyfikacja wiekowa do 45 lat

I miejsce – Paweł Kowalik, Ząbki

Klasyfikacja wiekowa 45+

I miejsce – Radosław Wypych, Legionowo

II miejsce – Maurycy Rejowski, Sokołów Podlaski

III miejsce – Daniel Czaja, Warszawa

Pełne wyniki zawodów na stronie Firmy Chiptiming.pl – http://www.chiptiming.pl/pl/zawody_szczegoly/XI-Bieg-i-VII-Marsz-Nordic-Walking-Ku-Czci-Blogoslawionego-dr-E-Grzymaly

Najlepszym zawodnikom w kategoriach open, pp.: Ewie Gryboś, Kamilowi Skorupie, Jolancie Zapałowskiej i Pawłowi Kowalikowi, puchary ufundowane przez Nadleśnictwo w Łochowie wręczył p. Nadleśniczy Bogusław Piątek.

Po zawodach oczywiście nie obyło się bez regeneracji wyczerpanych organizmów zawodników, dlatego też Organizatorzy przygotowali dla nich ciepły posiłek, a na deser – jagodzianki od p. Ryśka z Cukierni „Marica” w Sadownem. Zgodnie też z tradycją, uczestnicy zawodów wzięli udział w losowaniu drobnych upominków ufundowanych przez Organizatorów. Na zakończenie przedstawiciele Organizatorów podsumowali zawody i podziękowali ich uczestnikom.

Za przygotowanie i bezproblemowy przebieg imprezy podziękowania należą się także Organizatorom i Sponsorom, ale również wspierającym ich i biorącym udział w zabezpieczeniu imprezy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem oraz druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sadownem, którzy brali czynny udział w przygotowaniu i zabezpieczeniu zawodów oraz sprzątaniu po ich zakończeniu.

W imieniu Organizatorów, zapraszamy już teraz wszystkich miłośników biegów na kolejne spotkanie – podczas Biegu i Marszu pn. „Nadbużańska Szóstka”, który odbędzie się w m. Rażny w ostatnią niedzielę sierpnia br. (proszę śledzić zapowiedzi o zawodach).

Zdjęcia – część I >>>

Zdjęcia – część II >>>

Tekst: Sławek Chyliński

Foto: Sławek Chyliński/Michał Kądziela