Kronika strażacka 01-07.07.2024

W okresie 01-07.07.2024 na terenie powiatu węgrowskiego odnotowano: 26 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 7 pożarów, 19 miejscowych zagrożeń.

01.07.2024 – Zuzułka, gm. Miedzna – pożar budynku mieszkalnego, pustostan.

Do SK KP w Węgrowie wpłynęła formatka o treści ,,KOŁO NR 21 POŻAR OPUSZCZONEGO BUDYNKU, DREWNIANY, POKRYTY ETERNITEM. Dyżurny SK na miejsce zdarzenia zadysponował lokalne OSP Zuzułka, JRG PSP Węgrów, OSP Starawieś, OSP Wrotnów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów, strażacy stwierdzili: pali się dom drewniany pokryty eternitem, brak osób poszkodowanych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu 4 prądów wody w natarciu, co doprowadziło do lokalizacji, a następnie likwidacji pożaru. Po wyrzuceniu na zewnątrz tlących się elementów i przelaniu wodą przeszukano pogorzelisko w celu wyeliminowania podejrzeń, że w budynku nikt nie przebywał. Działania powyższe doprowadziły do całkowitego ugaszenia pożaru i zakończenia działań.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 21 ratowników.

04.07.2024 – Węgrów – pożar samochodu ciężarowego na drodze 62.

W samochodzie ciężarowym, w wyniku awarii hamulców zapaliła się prawa przedni opona, brak osób poszkodowanych. Kierujący pojazdem podjął próbę ugaszenia palącej się opony gaśnicą proszkową, co spowodowało przygaszenie ognia. Jeden pas drogi zablokowany. Działania zastępu JRG PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się koło, co doprowadziło do lokalizacji, a następnie likwidacji pożaru. Po przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi pojazdu zastęp JRG PSP zakończył działania i wrócił do koszar.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastęp, 4 ratowników.

06.07.2024 – Jartypory, gm. Liw – pożar zboża na polu.

Po dojeździe na miejsce strażacy stwierdzili, że pali się zboże na polu, brak osób poszkodowanych. Działania zastępów polegały na podaniu czterech prądów wody w natarciu na palące się zboże, co doprowadziło do lokalizacji, a następnie ugaszenia pożaru. Po obfitym przelaniu pogorzeliska działania zakończono. Utrudniony dojazd drogami polnymi oraz brak dokładnej lokalizacji adresu miejsca pożaru.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 20 ratowników. 

06.07.2024 – Łazy, gm. Łochów – pożar budynku letniskowego.

Do pożaru zadysponowane zostały: zastęp JRG Posterunek i najbliższe OSP. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Budziska, strażacy stwierdzili, że pali się domek letniskowy ok. 4 na 5 m, brak osób poszkodowanych. Działania zastępów OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz rozwinięciu linii gaśniczej w natarciu na palący się budynek i w obronie na budynek znajdujący się w niedalekiej odległości. Przybyłe na miejsce zdarzenia kolejne jednostki OSP oraz JRG Posterunek wsparły działania.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 17 ratowników. 

07.07.2024 – Kamionna, gm. Łochów – DK62 wypadek.

Wypadek, samochód osobowy wjechał do rowu, 2 osoby dorosłe, dziecko lat ok 12, wyszli z samochodu. Zadysponowano JRG PSP Węgrów Posterunek i sąsiednie OSP. W międzyczasie dyspozytor PRM przekazał, że na miejsce został zadysponowany LPR Ratownik 19, a ZRM też jedzie do zdarzenia. Działania zastępu JRG i kolejnych przybyłych OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jednocześnie wyznaczono miejsce lądowania dla śmigłowca LPR (na pobliskiej łące) oraz zabezpieczano jego lądowanie. Na miejsce przybył również ZRM oraz Policja. Dalsze działania strażaków polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i pomocy Policji w zabezpieczeniu ruchu drogowego. Strażacy pomogli przenieść osobę poszkodowaną do śmigłowca LPR. Po odlocie LPR i odjeździe z miejsca zdarzenia ZRM, zastęp JRG przekazał miejsce zdarzenia Policji i wszystkie zastępy zakończyły działania i wróciły do baz.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 16 ratowników.

KP PSP Węgrów