Kronika strażacka 16 – 22.06.2025

W okresie od 16.06.2025 do 22.06.2025 na terenie powiatu węgrowskiego odnotowano: 15 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 7 pożarów, 7 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy.

16.06.2025 – Stoczek – pożar budynku gospodarczo-garażowego.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła formatka CPR o treści: „POŻAR GARAŻU”. Do zdarzenia zadysponowano zastęp Posterunek Ostrówek oraz OSP Stoczek. Dyspozytor SK skontaktował się ze zgłaszającą, podczas rozmowy telefonicznej ustalił dokładny adres zdarzenia, na dachu garażu znajdują się panele fotowoltaiczne, wewnątrz są akumulatory, słychać wybuchy, garaż oddalony jest od budynku mieszkalnego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania, KDR JRG stwierdził: budynek blaszany z instalacją fotowoltaiczną w całości objęty pożarem, brak osób poszkodowanych, SiS niewystarczające – istnieje potrzeba zapewnienia większej ilości wody, właściciel znajduje się na miejscu zdarzenia. Zadysponowano dodatkowo zastępy OSP Topór oraz OSP Grygrów. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania oraz podaniu 2 prądów wody w natarciu na budynek. Zasilenie linii gaśniczych wykonano przy wykorzystaniu pobliskiego hydrantu. Działania te doprowadziły do lokalizacji pożaru. Następnie przewietrzono budynek oraz przelano pogorzelisko w celu usunięcia pozostałych zarzewi ognia. Miejsce zdarzenia przekazano pisemnie protokołem właścicielowi. Na tym działania zakończono, a zastępy powróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępów, 22 ratowników.

19.06.2025 – Kamionna, gm. Łochów – zdarzenie drogowe.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła formatka CPR o treści: „przy kościele, wypadek motocykl z pojazdem osobowym, 1 osoba poszkodowana, brak wycieków, brak zadymień 1 pas zablokowany”. Do zdarzenia zadysponowano zastęp Posterunek Ostrówek, OSP Łochów oraz OSP Łochów Fabryczny. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania, KDR JRG stwierdził: poszkodowany (kierowca motocykla) jest przytomny, skarży się na ból kolana, pojazdy znajdują się poza drogą, SiS wystarczające, ZRM na miejscu. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Mężczyzna po przebadaniu przez ZRM został przewieziony do szpitala. Po przyjeździe patrolu Policji, pojazdy zostały zabrane przez właścicieli. Na tym działania zakończono, a zastępy powróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3zastępy, 16 ratowników.

21.06.2025 – Zając, gm. Liw – zdarzenie drogowe.

Do SK KP PSP Węgrów wpłynęło zgłoszenie o treści: „MĘŻCZYZNA PRZEWRÓCIŁ SIĘ NA MOTOCYKLU, MOTOCYKL LEŻY W ROWIE, MĘŻCZYZNA PRZYGNIECIONY, PRZYTOMNY, BRAK DYMIENIA”. Do zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy JRG Węgrów oraz pobliski zastęp OSP Wyszków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia KDR JRG podał informacje, że: Motocykl wpadł do rowu, w trakcie dojazdu służb kierujący, brak innych służb. SiS wystarczające. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstępnym przeszukaniu terenu wskazanego przez świadków zdarzenia o kierunku oddalenia się sprawcy wypadku. Na miejsce akcji przybył zastęp Policji, który prowadził dalsze czynności dochodzeniowo-śledcze oraz ZRM. Na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępów, 11 ratowników.

22.06.2025 – Zając, gm. Liw – pomoc Policji w poszukiwaniach.

Do SKKP wpłynęła prośba Policji o pomoc w poszukiwaniach mężczyzny, który brał udział w zdarzeniu drogowym i oddalił się z w niewiadomym kierunku. W tym celu zadysponowano zastęp JRG Węgrów oraz OSP Ruchna z dronem wyposażonego w kamerę termowizyjną. Poszukiwania miały objąć teren przyległy do miejsca zamieszkania oraz tereny przyległe do drogi, przy której miało miejsce zdarzenie drogowe. Po przybyciu na miejsce zastępów, ustalono z obecnym na miejscu patrolem Policji zakres przeszukiwanego terenu (w pobliżu miejsca zdarzenia). Równolegle Policja sprawdzała inne potencjalne miejsca dokąd mógł się udać mężczyzna. W trakcie prowadzonych działań z użyciem drona został przeszukany obszar o powierzchni ok 5 ha. Sprawdzono przez strażaków 2 miejsca wskazane przez operatora drona. Działania nie przyniosły rezultatu, a poszukiwania zostały wstrzymane do rana na polecenie koordynatora z ramienia Policji. Działania JOP zostały zakończone, zastępy wróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 6 ratowników.

22.06.2025 – Zagrodniki, gm. Łochów – zdarzenie drogowe na DK50.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła formatka CPR – mz Zagrodniki o treści: „WYPADEK W STRONE MINSKA MAZOWIECKIEGO KILKA POTRZEBUJE POMOCY MEDYCZN WYSIEDLI WSZYSCY Z POJAZDÓW 2 OSOBOWE TRASA 50 265”. Dyżurny SKKP na miejsce zdarzenia zadysponował zastępy Posterunku JRG oraz właściwe miejscowo OSP KSRG. Poinformowano również o potrzebie przybycia – GDDKiA. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu JRG, KDR po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdził, że na DK50 zaraz za wiaduktem na pograniczu miejscowości Topór i Zagrodniki doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby. Wszyscy uczestnicy zdarzenia opuścili pojazdy samodzielnie. Pojazd marki Opel znajdował się w całości poza drogą, w rowie, zaś pojazd marki Ford częściowo na przeciwległym pasie ruchu a częściowo na poboczu. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu KPP osobom poszkodowanym. W trakcie tych czynności na miejsce dotarły kolejne zadysponowane zastępy, które wsparły prowadzone działania, a także dwie karetki ZRM i Policja. Poszkodowanych przekazano ZRM wraz z kartami udzielonej KPP. Jedna osoba odmówiła przyjęcia KPP, co odnotowano w karcie. Dalsze działania polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia i pomocy Policji w organizacji ruchu drogowego. Po odjeździe ZRM z osobami poszkodowanymi do szpitala, pojazdy i miejsce zdarzenia przekazano protokołem Policji..

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 4 zastępy, 21 ratowników.

KP PSP Węgrów