Kronika strażacka 01 – 07.09.2025

W okresie 01 – 07.09.2025r. na terenie powiatu węgrowskiego zanotowano: 16 zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym: 5 pożarów, 10 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

03.09.2025 – Złotki, gm. Sadowne – Budynek mieszkalny – podejrzenie CO. 

Do SKKP wpłynęła formatka CPR – mz Złotki, o treści: ,,KOBIETA LAT  90  ZASŁABŁA , NIEPRZYTOMNA Podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla – 2 wezwanie dziś  do tego domu”. Telefonicznie dyspozytor PRM uzupełnił: polecił osobie zgłaszającej żeby wszyscy wyszli z domu, pootwierać okna. SKKP zadysponowało zastęp JRG Węgrów oraz OSP Sokółka i Sadowne. Po przybyciu na miejsce zastępu OSP Sokółka, KDR po rozpoznaniu stwierdził że w jednorodzinnym budynku mieszkalnym, doszło do zasłabnięcia starszej kobiety, podejrzewano zatrucie tlenkiem węgla. Osoba ta znajdowała się na zewnątrz pod opieką ZRM, w pomieszczeniach nikt nie przebywał, nikt nie zgłaszał dolegliwości. Zastęp OSP zabezpieczył miejsce zdarzenia, dokonano pomiaru stężenia CO w pomieszczeniach nie stwierdzając jego występowania (w pomieszczeniu gdzie wcześniej przebywała osoba znajdowała się czujka CO, która też nie wykazała jego występowania), nie stwierdzono używania występujących urządzeń grzewczych (na paliwo stałe). Dalsze działania polegały na przewietrzeniu pomieszczeń. Po przewietrzeniu ponownie sprawdzono pomieszczenia miernikiem pod kątem wystąpienia CO (brak wskazań). Po odjechaniu ZRM z osobą poszkodowaną do szpitala, zastępy zakończyły działania i wróciły do baz.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 16 ratowników.

04.09.2025 – Tchórzowa, gm. Miedzna – Wypadek samochodu osobowego.

Do SKKP wpłynęła formatka CPR – mz wypadek Tchórzowa z opisem: ,,JADĄC Z WROTNOWA DO WĘGROWA NA ŁUKU DROGI WYPADEK ,POJAZD VAN OSOBY ZAKLESZCZONE”. Dyżurny SKKP zadysponował na miejsce zdarzenia zastępy JRG Węgrów SLRt i GCBA 5/32 oraz właściwe miejscowo jednostki OSP. Dojazd do miejsca zdarzenia był utrudniony z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych (gęsta mgła). Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu JRG SLRt, KDR po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdził, że samochód osobowy marki Dacia Logan na łuku drogi wypadł z jezdni i uderzył w drzewo. W wyniku rozpoznania ustalono, że pojazdem łącznie podróżowało 7 osób, w tym 6 kobiet i kierujący pojazdem mężczyzna. Sześcioro z nich było obywatelami Gruzji, a jedna kobieta obywatelką Ukrainy. W wyniku zdarzenia wszystkie osoby podróżujące pojazdem zostały poszkodowane, w momencie przybycia SiS na miejsce zdarzenia wszystkie były przytomne. Działania JOP w pierwszej chwili polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przeprowadzeniu segregacji pierwotnej poszkodowanych. W trakcie prowadzenia segregacji na miejsce zdarzenia przybył ZRM, który podjął medyczne czynności ratunkowe i opiekę nad poszkodowanymi (lokalizacja medyczna 5:22 – przekazanie przez KDR informacji o przeprowadzeniu segregacji wszystkich osób przez KAM). Na miejsce zdarzenia sukcesywnie przybywały zadysponowane SiS oraz kolejne ZRM i Policja. Dalsze działania JOP polegały na pomocy ZRM i wykonywaniu medycznych działań ratowniczych wg wskazań i pod nadzorem ZRM. Na miejsce przybył także Z-ca D-cy JRG, który po zapoznaniu się z sytuacją przejął kierowanie działaniem ratowniczym. Wszystkie osoby poszkodowane biorące udział w zdarzeniu zostały przetransportowane do szpitali w Węgrowie, Ostrowi Mazowieckiej oraz Siedlcach. Miejsce zdarzenia przekazano protokołem Policji, na tym działania JOP zakończono. Z powodu niezrozumiałej korespondencji radiowej łączność z SKKP była prowadzona głównie przy pomocy telefonów komórkowych.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 6 zastępów, 25 ratowników.

05.09.2025 – Łochów, ul. Stawowa – Budynek jednorodzinny – sadze w kominie.           

Do SKKP wpłynęła formatka o treści: „POZAR SADZY W KOMINIE”. Dyżurny SKKP na miejsce zdarzenia zadysponował zastępy JRG i OSP Łochów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu OSP Łochów, KDR po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdził, w budynku mieszkalnym murowanym doszło do pożaru sadz w rurze łączącej piec grzewczy z przewodem kominowym. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca grzewczego, usunięciu resztek palącej się sadzy przy pomocy wyciora kominowego oraz usunięciu sadz zalegających w rurze i w piecu. Sadze wyniesiono na zewnątrz i przelano wodą. Na miejsce przybył zastęp JRG, który wsparł prowadzone działania. Budynek sprawdzono profilaktycznie przy pomocy kamery termowizyjnej i detektora wielogazowego Drager (z wynikiem negatywnym). Miejsce zdarzenia przekazano protokołem użytkownikowi, na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 2 zastępy, 10 ratowników. 

05.09.2025 – Węgrów, Al. Siedlecka – Posesja mieszkalna – linia energetyczna podziemna.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła formatka o treści: „Na posesji zgłaszającego spod ziemi zaczął wydobywać się dym, ziemia w tym miejscu drży. W pobliżu nie biegnie żaden rurociąg, nie ma podłączenia gazowego. Zgłaszający nie wie, co może być źródłem zadymienia i drgań.”. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu JRG, KDR po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdził, że opis sytuacji wskazany przez mieszkańca prawdopodobnie wskazuje na zwarcie i pożar linii energetycznej niskiego napięcia, biegnącej pod ziemią na posesji mieszkalnej. KDR ustalił, że w budynku mieszkalnym i w budynkach sąsiednich brak prądu, w miejscu wskazanym przez mieszkańca dokonano pomiaru atmosfery detektorem wielogazowym Drager – stwierdzono obecność tlenku węgla (szczytowe wskazanie chwilowe powyżej 200ppm), brak występowania innych gazów i widocznego zadymienia. Miejsce sprawdzono również przy pomocy detektora prądu przemiennego, nie potwierdzając napięcia w miejscu zdarzenia ani w budynku mieszkalnym. W ocenie KDR potwierdzało to pierwotne przypuszczenia o zwarciu i pożarze podziemnej linii energetycznej. Na miejsce zadysponowano Pogotowie Energetyczne, które dokonało fizycznego odłączenia linii biegnącej pod ziemią. Następnie dokonano ponownego pomiaru atmosfery detektorem wielogazowym, nie stwierdzając dalszego zagrożenia. Miejsce zdarzenia przekazano protokołem użytkownikowi, na tym działania zakończono.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 1 zastęp, 4 ratowników.

05.09.2025 – Baczki, gm. Łochów – Wypadek samochodu osobowego.

Do SKKP w Węgrowie wpłynęła informacja „SAMOCHÓD UDERZYŁ W SŁUP, JEDNA OSOBA POSZKODOWANA”. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany zastęp JRG Węgrów, OSP Baczki i OSP Ostrówek. Po dojeździe zastępów na miejsce zdarzenia KDR udał się na rozpoznanie, potwierdził informacje zawarte w zgłoszeniu i poprosił o zadysponowanie pogotowia energetycznego, ponieważ samochód uderzył dodatkowo w skrzynkę elektryczną. Przed przyjazdem zastępów straży pożarnej na miejsce dojechała Policja, która ze względu na agresywne zachowanie kierowcy (kobieta bez widocznych zewnętrznych urazów). Przybyły ZRM (23:22) podjął próbę przebadania poszkodowanej. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatora. Po zakończeniu oględzin przez policję, działania zastępów zakończono i powróciły do bazy.

W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH UDZIAŁ BRAŁO: 3 zastępy, 16 ratowników.

KP PSP Węgrów