Słodkości na Wielkanoc

2015.03.28.11Serniki, makowce, baby, mazurki… co piec na Święta? Może wszystko?

I znowu tradycja? Na Święta Wielkanocne koniecznie trzeba przygotować słodkości, które cieszą nasze podniebienie. Wybór jest trudny, czasu mało, bo i porządki, praca, zakupy, święconka, a także trochę wolnego. Święta są po to, aby świętować, a nie pracować do ostatniej chwili w „pocie czoła”. Zastanówmy się nad tym, ale z drugiej strony: wypada, trzeba, co ludzie powiedzą…

Jeśli zabraknie już czasu na świąteczne wypieki, to polecamy świetne wyroby miejscowej Cukierni „Marica” p. Ryszarda Zawadzkiego. Podejrzyjmy, jak wygląda pieczenie ciast w wykonaniu fachowców.

Ale, gdyby Państwo mieli chęć samodzielnego wykonania ciast, to proszę bardzo… Przy tej okazji nie będziemy zbyt „zaśmiecać” Państwa spracowanego umysłu i tylko zasygnalizujemy temat – „Mazurek”.

2015.03.28.10Składniki:

Ciasto: 250 g mąki, 150 g mielonych migdałów, 150 g masła, 100 g cukru, 2 łyżeczki cukru wanilinowego, 1 jajko, 1 żółtko.

Nadzienie: 2 szklanki wiśni bez pestek.

Polewa: 200 g czekolady mlecznej, 6 łyżek śmietanki kremówki 30%, 5 łyżek wody, 1 łyżka masła.

Do dekoracji: 20 g migdałów.

Wykonanie:

Mąkę wymieszaj z migdałami i posiekaj z masłem, jak na kruszonkę. Dodaj cukier i cukier wanilinowy, jajko, żółtko, zagnieć gładkie ciasto. Ciasto owiń folią spożywczą, wstaw na godzinę do lodówki. Formę do tarty wylep ciastem podwyższając brzeg ciasta na wysokość 2,5 cm, ciasto nakłuj widelcem. Piecz ok. 25 minut na złoty kolor w temperaturze 180 stopni. Ostudzony placek wyjmij z formy, ułóż na nim osączone wiśnie. Czekoladę pokrusz, wsyp do garnuszka o grubym dnie, wlej gorącą wodę i rozpuść, podgrzewając na małym ogniu. Dodaj śmietankę, masło i jeszcze chwilę podgrzewaj, mieszając, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Gorącą czekoladą oblej ciasto. Mazurek udekoruj.

Tekst/foto: sch