Narodowe Czytanie 2015

2015.09.09.12Kolejny raz Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem włączył się w akcję pn. „Narodowe Czytanie”.

Tym razem, z niewielkim opóźnieniem, 9 września uczestnicy spotkania usłyszeli fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. W role bohaterów tej powieści wcielili się pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem, którzy przygotowali scenografię i stroje mieszkańców XIX-wiecznej Warszawy. Izabelą Łęcką stała się Sylwia Tymińska, Stanisławem Wokulskim – Sebastian Kowalczyk, Kazimierzem Starskim – Marcin Molski, a autorem i powieściopisarzem, Bolesławem Prusem – Janusz Urbankowski. Wiernymi słuchaczami byli natomiast nasi mieszkańcy i uczniowie miejscowego Gimnazjum, którzy po spotkaniu mogli też uzyskać na przyniesionych ze sobą książkach lub zeszytach odcisk pieczęci przygotowanej specjalnie na akcję „Narodowe Czytanie 2015”.

Główny wątek powieści to miłość zubożałego szlachcica, Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej – arystokratki, niezdolnej do odczuwania większych uczuć. Na tle tej historii autor prezentuje rozkład wartości społecznych. A finał – to katastrofa głównych bohaterów: Wokulski znika, być może popełnia samobójstwo, a Łęcka wstępuje do klasztoru.

Treść powieści prawdopodobnie wszyscy znamy, ale nie ona jest najważniejsza w założeniach akcji „Narodowego Czytania”. Ważne, aby w ogóle czytać i to wspólnie – cel ten osiągnięto w pełni.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński