Dodają energii…

bananBanany są najpopularniejszym owocem południowym w Polsce.

Można je kupować przez cały rok. Higieniczne „opakowanie” w skórkę sprawia, iż stają się świetną i wygodną przekąską również poza domem. Ceni się je ze względu na smak i na to, że są lekkostrawne. Pomimo, że banany są ulubionym owocem dzieci, to powinni je jadać również dorośli.

AT1Porady dla kupujących: Banany bardzo szybko dojrzewają, więc wybieraj te o zielonkawej lub jasnożółtej skórce z małą ilością brązowych plamek. Ciemnobrązowa lub czarna skórka bananów nie jest oznaką ich gnicia, a jedynie świadczy o pełnej dojrzałości konsumpcyjnej. Przechowuj je w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce.

Porady dla konsumentów: Zazwyczaj banany spożywa się bezpośrednio po obraniu, ale są też doskonałym dodatkiem do płatków śniadaniowych z mlekiem, zapiekanek, mrożonych deserów. Banany można grillować.

Korzyści zdrowotne: Oprócz tego, że banany zawierają duże ilości potasu, są też źródłem witaminy C i błonnika; dając poczucie sytości, ograniczają spożycie innych, bardziej tuczących pokarmów. Skrobia zawarta w niedojrzałych bananach (lekko zielonych) tworzy wyścielenie błony śluzowej żołądka, przez co chroni ją przed działaniem soku żołądkowego. Banany zawierają cukry proste, tak więc zapewniają szybki zastrzyk energii, a jednocześnie mają dużo skrobi, co stanowi długotrwałe źródło energii. Dlatego owoce te stanowią doskonałą przekąskę dla osób, które stoją przed różnymi wyzwaniami wymagającymi energii, jak klasówka lub poranna gimnastyka. Magnez, zwany „minerałem antystresowym” wpływa na funkcjonowanie mózgu, jest konieczny do skurczów mięśni, tworzenia kości i zębów, a także regulacji wielu funkcji życiowych.

Pół dużego banana (100 g) zawiera: energia – 95 kcal, węglowodany – 23,5 g, skrobia – 2,3 g, witamina C – 9 mg, potas – 395 mg, magnez – 33 mg, błonnik pokarmowy – 1,7 g.

Grillowe szaleństwo z bananami

Składniki: 5 bananów, cukier waniliowy.

Banany obrać ze skórki. Każdy owoc posypać szczyptą cukru waniliowego i zawinąć w folię aluminiową. Ułożyć na rozgrzanym grillu i piec po 3-4 minuty z każdej strony. Zdjąć z grilla, odwinąć z folii (owoce powinny być na tyle miękkie, by można było je jeść łyżeczką) i ułożyć na półmisku. Każdy owoc polać odrobiną (ok. 2 łyżeczek) adwokata. Danie można również przyrządzić w piekarniku.

Agata Tabor – pielęgniarka szkolna

Na podstawie: Programu Prewencji Pierwotnej Centrum Onkologii w Warszawie