Obszernie o Brańszczyku,

…ale także o koniokradach, pobożnych pielgrzymach, złośliwym dróżniku z Małkini i wiele więcej.

Jeszcze raz wybraliśmy się do Brańszczyka i trudno, aby było inaczej, skoro odnaleźliśmy tekst tak obszernie traktujący o tej starożytnej miejscowości. Nas najbardziej zainteresowały uwagi ks. Bonifacego Ostrzykowskiego tyczące charakteru Kurpiów zamieszkujących Brańszczyk i jego okolice, choć być może uwagi duchownego obejmowały wszystkich Kurpiów z Puszczy Białej.

Kolejny list to wręcz kryminał, którego czarnymi bohaterami są młodzieniaszkowie z wioski pod Komorowem, której nazwę autor miłościwie przemilczał. Okazuje się, że metody ówczesnych amatorów cudzych środków lokomocji, niewiele różniły się od obecnych… no może z wyłączeniem elektroniki. Również oni mieli swoje dziuple, a bryczki rozkładali na części.

Anonimowy autor następnego listu to mieszkaniec okolic Ostrowi Mazowieckiej, który zamieścił na łamach swej epistoły wiele cennych spostrzeżeń, związanych nie tylko z Ostrowią, ale także m.in. z Brokiem, Małkinią, Prostynią, Wąsewem.

Więcej na stronie https://madzelan.cba.pl/obszernie-o-branszczyku-ale-takze-o-koniokradach-poboznych-pielgrzymach-zlosliwym-drozniku-z-malkini-i-wiele-wiecej/