Z KUSKOWIZNY, BROKU-PODDUCZA,

…KACZKOWA STAREGO I NOWEGO NA PRZYMUSOWE ROBOTY DO NIEMIEC.

To kolejne wspomnienia z kilkudziesięciu zebranych i opracowanych przez Jadwigę Sadowską (absolwentka LO w Sadownem) i Alinę Wierzbicką w książce Wojna 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic, wydanej w roku 2019 przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.

W czasie wojny 1939-1945 wysłano z Polski do Niemiec na przymusowe roboty ok. 2 miliony młodych ludzi, często nawet 15-16-letnich. Poniżej zamieszczono 6 relacji osób (lub ich bliskich), które w okresie wojny były wysłane na takie roboty. Osoby ze wsi były kierowane do prac domowych i polowych w Niemczech. Szczególnie interesujące jest tu wspomnienie Czesławy Grabowskiej z Kuskowizny (z domu Bednarczyk), która opisuje dokładnie, jak odbywała się podróż, jak byli „wybierani” przez czekających na dworcu Niemców, co robili u niemieckich gospodarzy, jak wrócili. Przymusowymi robotnikami byli też jeńcy wojenni, mężczyźni, którzy dostali się do niewoli w czasie kampanii wrześniowej.

Więcej na stronie https://madzelan.cba.pl/z-kuskowizny-broku-podducza-kaczkowa-starego-i-nowego-na-przymusowe-roboty-do-niemiec/