Wolontariat działa!

Wolontariat działa, jest nas coraz więcej, mamy bardzo dużo pomysłów i zapału do dalszej pracy!

Szkolne Koło Wolontariatu liczy już 30 członków, co jest powodem do dumy, bo ewidentnie oznacza, że młodzi ludzie chcą pomagać, mają zapał do pracy i energię do wykorzystania w bardzo dobrej sprawie.

Chcemy się ze wszystkimi podzielić tym, co udało nam się zrobić, zrealizować i czym zajmowaliśmy się w minionym semestrze roku szkolnego 2016/2017:

  1. Odwiedziłyśmy Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Węgrowie. Wolontariuszki zorganizowały spotkanie z dziećmi, podczas którego wspólnie ozdabiały z nimi piernikowe serca. To spotkanie było ogromnie miłe dla wszystkich uczestników. Wspólne rozmowy, śmiech i pomoc dzieciom oraz świadomość, że pomimo różnic wszyscy jesteśmy tacy sami. Mamy przecież te same potrzeby, czasem tylko inaczej radzimy sobie w życiu. Jednak świadomość, że możemy liczyć na pomoc innych daje ogromne poczucie przynależności do grupy ludzi, na których możemy liczyć. Mikołajkowe spotkanie z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka w Węgrowie to początek dalszej współpracy, mamy już plany na następne spotkania i pomysły na to, jak fajnie spędzić czas z dziećmi z Ośrodka.
  2. Stałym miejscem naszych odwiedzin jest Centrum Opiekuńczo – Rehabilitacyjne ITAMED w Sadolesiu. Odwiedzałyśmy pensjonariuszy aby z nimi wspólnie kolędować przed świętami Bożego Narodzenia oraz aby być z nimi podczas Dnia Babci i Dziadka. Wszyscy na te spotkania bardzo czekamy, sprawiają nam one ogromną przyjemność. Ta sympatia jest odwzajemniona i czujemy jej ogromną siłę podczas każdej wizyty.
  3. Nadal sprzedajemy systematycznie ciasta pieczone przez wolontariuszki. Dzieci ze szkoły podstawowej w Sadownem radośnie reagują na każdą sprzedaż ciasteczek, a my jesteśmy im bardzo wdzięczne, że tak licznie odwiedzają „ciasteczkowe” stoisko.

Za pieniądze ze sprzedaży ciast wsparliśmy finansowo uczennicę naszej szkoły, której spłonął w pożarze dom. Wszyscy uczniowie oraz wolontariusze wzięli udział w zbiórce pieniędzy, dzięki czemu udało się zebrać sporą kwotę, którą przekazaliśmy rodzicom uczennicy.

  1. Wraz ze sprzedażą ciast przygotowaliśmy przed świętami loterię fantową, która cieszyła się wielką popularnością wśród dzieci. Zabawki na loterię dostarczyły wolontariuszki. Zarobione ze sprzedaży ciast i z loterii fantowej pieniądze przeznaczyliśmy na akcję „Świąteczna Paczka”. Udało nam się przygotować prezenty dla 5 uczniów z naszej szkoły, których sytuacja finansowa i rodzinna jest bardzo trudna.
  2. Święta Bożego Narodzenia to również czas, gdy wolontariusze rozwożą paczki przygotowane przez mieszkańców Sadownego. Przy współpracy z księdzem Danielem Obzejdą oraz p. Andrzejem Szczechurą rozwieźliśmy 22 paczki, przygotowane głównie dla osób starszych, chorych, samotnych. Widzieliśmy radość przez łzy, słowa podziękowania, często zdziwienie i niedowierzanie… w takich chwilach wiemy, że wolontariat to dobra energia, która idzie w świat z każdym nawet niewielkim gestem skierowanym do drugiego człowieka.
  3. Nadal zbieramy korki dla Kuby, odbieramy ze sklepów, ze szkoły w Kołodziążu, od prywatnych osób. Bardzo wszystkim dziękujemy za pamięć i współpracę.

Pierwszy semestr roku szkolnego 2016/2017 to również nagroda dla naszego Szkolnego Koła Wolontariatu od Marszałka Województwa Mazowieckiego, który docenił naszą pracę i zaangażowanie. Zajęliśmy II miejsce w województwie mazowieckim za podjęte działania niosące pomoc i wsparcie dla potrzebujących.

Ta nagroda należy się wszystkim wolontariuszom należącym do Naszego Koła, ale również wszystkim osobom, które wspierają nasze działania: Panu dyrektorowi ZSP w Sadownem Sławomirowi Ryszawie, Panu wójtowi Waldemarowi Cyranowi, wszystkim nauczycielom, którzy uczestniczą w różnych akcjach oraz Panu Emilowi Filipiakowi, który corocznie aktywnie wspiera finansowo naszą akcję „Świąteczna Paczka”. Jeszcze raz bardzo dziękuję!

Więcej o działalności Szkolnego Koła Wolontariatu przy ZSP w Sadownem można poczytać na stronie http://www.info.sadowne.pl/?cat=1370.

Małgorzata Olton – opiekun SKW