Rowerem przez Gminę

Kolejny strzał w dziesiątkę. Zapotrzebowanie na wycieczki rowerowe wykorzystuje również Sadowieński Klub Seniora.

Po co w ogóle wsiadać na rower? Chyba zbyteczne pytanie i nie na miejscu. Większość wie, że godzina spokojnej jazdy rowerem pozwala spalić około 500 kalorii. Do tego dochodzą efekty zdrowotne, które daje nawet półgodzinne pedałowanie. Pobudzone do pracy mięśnie pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych, dzięki czemu nie tylko chudniemy, ale też normalizuje się poziom cukru we krwi.

A regularne przejażdżki (3–4 razy w tygodniu) pozwalają obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć „dobrego”. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni (szczególnie łydek i ud). Czy to mało? A obcowanie z naturą, możliwość wyciszenia się i prawdziwego odprężenia oraz poznania urokliwych zakątków swojej gminy?

5 czerwca skorzystali z dobrej pogody uczestnicy projektu „Aktywny senior” i 38 osób ruszyło pod przewodnictwem p. Grażyny i p. Tadeusza spod Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem na swoich dwukołowych „rumakach” w głąb naszej Gminy. Przepisowo wyposażeni i przygotowani duchowo skierowali się znaną trasą rowerową z Sadownego, poprzez Ocięte, Zarzetkę i Lipieniec, nad Bug, a potem powrót przez Wilczogęby, Sojkówek i finisz w Sadownem – łącznie 29 km. Nie obyło się też bez odpoczynku w ciekawych miejscach, które, oprócz niespotykanego uroku, posiadają też swoją historię.

Ciekawe, na jakie kolejne atrakcje mogą liczyć uczestnicy tego świetnego projektu SKS?

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst: Sławek Chyliński

Foto: Sławek Chyliński/Grażyna Kądziela