Jak sobie radzi Kultura?

Od 9 listopada sadowieńskie instytucje kultury trwają w „izolacji”. Nikt nie wie, jak długo to potrwa.

4 listopada, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną, na terenie Polski wprowadzono nowe obostrzenia. Zgodnie z nimi, od 9 listopada czasowo zamknięto sadowieńskie instytucje kultury: Gminny Ośrodek Kultury, Gminną Bibliotekę Publiczną i Muzeum Ziemi Sadowieńskiej. A na jak długo? Wstępnie określono, że do 29 listopada, ale… z możliwością przedłużenia na kolejne dni.

Jak stwierdza dyrektor tych placówek p. Ewa Piórkowska, okres ten nie może pozostać tylko czasem typowej izolacji. W związku z tym biblioteka postanowiła rozszerzyć swoją działalność. Uruchomiliśmy książkobusa – starsi czytelnicy mogą zamówić książki z biblioteki z dowozem do domu. Chęć wypożyczenia książek można zgłaszać drogą telefoniczną od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00  – 16:00 pod numerem telefonu 25 675 32 72 lub poprzez maila (pisaliśmy o tym na stronie http://www.gbpsadowne.pl/index.php/aktualnosci/220-biblioteka-nie-zostawia-czytelnik).

Jak się odnaleźć w tym trudnym dla nas wszystkich okresie? Na razie, jako instytucje i ich pracownicy, się trzymamy. Jeśli chodzi o księgobus, to nie wyjeżdża on zbyt często. Nasi czytelnicy zamawiają książki i przeważnie sami odbierają je przy drzwiach wejściowych. Skupiliśmy się teraz też na remoncie podpiwniczenia Gminnego Ośrodka Kultury, w którym znajduje się sprzęt do gier oraz Pracownia Ceramiki. Korzystając z wolnej chwili, wyszukujemy i przygotowujemy dokumentację do projektów, które, po zgłoszeniu i ewentualnie otrzymaniu na nie środków finansowych, może uda się nam uruchomić zaraz po ustaniu pandemii – dodaje p. Ewa Piórkowska.

Mamy nadzieję, że sytuacja pandemiczna nie zagości u nas na dłużej. Zapewne wszyscy mamy dość przebywania w warunkach kwarantanny, ale tak, jak nasze instytucje kultury, przygotujmy się już do funkcjonowania w normalnych warunkach.

Życzymy przede wszystkim zdrowia i… cierpliwości. Oczywiście na jesienne i zimowe dni polecamy książki – już czekają na Państwa!

Tekst: Sławek Chyliński

Foto: GOK Sadowne