Piknik Ekologiczny w Sadownem za nami…

10 września 2023 r. w Sadownem odbył się IV Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego i jednocześnie Ekologiczny Piknik Rodzinny „Dary lasu”. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji.

Organizatorami Pikniku byli: Powiat Węgrowski, Gmina Sadowne, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem i Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem, a partnerami: Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem, Nadleśnictwo Siedlce i Nadleśnictwo Łochów. Patronat honorowy nad Piknikiem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz p. senator RP Maria Koc. Ekologiczny Piknik Rodzinny w Sadownem „Dary lasu” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Piknik w Sadownem poprzedziła msza św. w intencji rolników i myśliwych w miejscowym kościele parafialnym, którą koncelebrowali: ks. Antoni Kunicki i ks. Stanisław Wojciechowski. Asystowały im poczty sztandarowe Kół Łowieckich: LOT i ŚW. HUBERTA oraz szkół: ZSP w Sadownem i SP w Sadownem.

Po mszy barwny korowód przeszedł na plac targowy za kościołem, gdzie odbyła się dalsza część Pikniku, który poprowadził p. Paweł Kryszczuk i gdzie na wszystkich już czekały jarmarkowe stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, urzędów i instytucji z powiatu węgrowskiego oraz jego współpracowników, a także stoiska gastronomiczne i plac zabaw dla dzieci.

Przybyłych na Piknik mieszkańców gminy Sadowne i zaproszonych gości powitali przedstawiciele Organizatorów: p. Ewa Besztak – Starosta Węgrowski, p. Marek Renik – Wicestarosta Węgrowski i p. Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne. Po wystrzałach z armatek Bractwa Kurkowego RP rozpoczęła się część artystyczna piknikowego spotkania i korzystanie z dobrodziejstw jarmarku.

Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Sadowianki”, który w bieżącym roku obchodzi 50-lecie utworzenia – po występie nadarzyła się okazja, aby uczcić święto Zespołu. P. Starosta Ewa Besztak, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej p. Piotra Glińskiego, przekazała na ręce kierowniczki Zespołu p. Krystyny Wetoszki odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Następnie sceną zawładnęli artyści. Jako pierwsze wystąpiły zespoły taneczne szkół ponadpodstawowych powiatu węgrowskiego: Zespół Pieśni i Tańca „Zawierucha” z I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, Zespół Tańca Ludowego „Sadzewiczowa” z ZSP w Łochowie i Zespół Tańca Ludowego „Organ” z ZSP w Sadownem. Po zespołach szkolnych – atrakcja dla dzieci: spektakl ekologiczny „Śmieciaki ratują świat” Teatru TAK, z udziałem naszych maluchów i występ dzieciaków uczestniczących w zajęciach tanecznych Latino Fever w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadownem.

A jeszcze przed nimi atrakcja przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sadownem – Narodowe Czytanie po patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, a na scenie w roli czytających zaprezentowali się pp.: Elżbieta Dębkowska – Akonom, Barbara Klimek, Marcin Gręda i Sławomir Akonom.

W trakcie występów dokonywano też oceny najsmaczniejszych potraw w Konkursie Kół Gospodyń Wiejskich „Dary i bogactwo lasu”, a nad problemem „pochyliła się” Komisja Konkursowa w składzie pp.: Małgorzata Zyśk, Mariola Kowalczyk, Mirosław Rychta, Sławomir Ryszawa i Marek Renik.

Do Konkursu przystąpiło 10 Kół Gospodyń Wiejskich, które uczestniczyły w Pikniku – ich potrawy oznaczono numerami:

1. KGW Żeleźniki „Zofianka” – „Kartacz na kurkowej polanie, otulony kremowym sosem”

2. KGW Sojkówek – „Polędwica z jelenia w sosie borowikowo – śmietanowym”

3. KGW Zarzetka – „Roladki schabowe z kością, nadziane leśną niespodzianką, w sosie kurkowym z pyrglami”

5. KGW Wyszków – „Parowce z jagodami”

7. KGW Krupińskie „Złota Róża” – „Baba ziemniaczana z sosem maślakowym”

9. KGW Morzyczyn Włóki – „Bigos myśliwski”

10. KGW Ocięte – „Baba na dzikim bekonie w kurkumowym sosie tonie, a na trawienie w jałowcówce ukojenie”

11. KGW Sadowne – „Gulasz z dzika, podany w towarzystwie parzaków, w otoczeniu buraczków”

12. KGW Leśniki – „Bigos myśliwski z grzybami i myśliwską kiełbasą”

13. KGW Tchórzowa – „Pierogi parowane z farszem, z kurek z Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, z okrasą z boczku”

A jak konkursowe potrawy oceniła Komisja? A właśnie tak:

– I miejsce – KGW Ocięte

– II miejsce – KGW Żeleźniki

– III miejsce – KGW Sadowne

P. Marek Reni, p. Waldemar Cyran i p. Ewa Piórkowska wręczyli zwycięzcom Konkursu i jego uczestnikom dyplomy i nagrody rzeczowe.

Podziękowania otrzymały też osoby przygotowujące razem z KGW „Złota Róża” w Krupińskiem tegoroczną inscenizację wiejskiego wesela „Hej wesele” oraz współpracujące z tym Kołem. Statuetki, które wykonał kowal z Krupińskiego p. Edward Danaj, wręczyła p. Barbara Laska – Przewodnicząca Koła i jednocześnie Sołtys wsi Krupińskie.

W międzyczasie IV Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego odwiedzali również parlamentarzyści i kandydaci na parlamentarzystów w najbliższych wyborach oraz samorządowcy – niektórzy z nich zwrócili się ze sceny do uczestników spotkania.

Cały czas też publiczność korzystała z przygotowanych dla niej atrakcji. Odbywały się tu warsztaty, gry, zabawy i konkursy ekologiczne – również Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie i tu nagrody wręczył Kierownik PT p. Adam Kowalczyk.

Chętnie korzystano też z potraw przygotowanych na stoiskach przez Koła Gospodyń Wiejskich, ale też znalazł się czas na tańce przy rytmach muzyki płynącej ze sceny. Dla publiczności zagrał DJ Sado, Zespół Luka Rosi i Zespół CamaSutra. Zabawa trwała nie do białego rana, ale do ciemnej nocy.

Podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie imprezy należą się Powiatowi Węgrowskiemu i Gminie Sadowne, a w szczególności Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sadownem, który zadbał o „przygotowanie” terenu i doprowadzenie go do porządku tuż po imprezie, ale też o „ciepły posiłek” dla artystów, gości i świetną obsługę całego Pikniku. Wielkie dzięki dla wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczących w Pikniku, służb mundurowych zabezpieczających go, w tym KP PSP Węgrów i OSP Sadowne, a także dla mieszkańców gminy Sadowne i gości, którzy zaszczycili imprezę swoją obecnością.

Pozdrawiam…

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński