Święto Zmarłych w Sadownem

Dzień Wszystkich Świętych ma na celu uczczenie ludzi wyniesionych na ołtarze, jak również tych, którzy osiągnęli zbawienie, a nie zostali beatyfikowani.

W Polsce 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. Ludzie tradycyjnie odwiedzają w ten dzień groby zmarłych, modlą się w ich intencji, ozdabiają groby kwiatami i zapalają znicze. W odróżnieniu od dnia Wszystkich Świętych, następnego dnia, w Dzień Zaduszny wspomina się wszystkich zmarłych. To dzień modlitwy za tych, którzy znajdują się w czyśćcu i przygotowują się na przejście do nieba.

W tym roku święta te wypadają w połowie tygodnia i dobrze jest odbyć wizyty na grobach najbliższych bez pośpiechu i rozsądnie. Nekropolia sadowieńska jest już przygotowana do nadchodzących uroczystości – trwają jeszcze drobne prace porządkowe na grobach, ale większość z nich jest już w pełni przystrojona i palą się symboliczne lampki. W okolicy cmentarza na odwiedzających już od kilku dni oczekują sprzedawcy kwiatów i zniczy.

W okresie świątecznym proszę koniecznie przemyśleć sposób przybycia na cmentarz, gdyż miejsca parkingowe są ograniczone. W obrębie cmentarza i na drogach dojazdowych nie dokonano żadnych zmian w organizacji ruchu, ale zapewne wystąpią utrudnienia, gdyż zaplanowane stanowiska dla sprzedawców kwiatów i zniczy zajmują drogi dojazdowe do cmentarza – również przy bocznej bramie cmentarza od strony Sadolesia.

Ze względu na to wskazane jest pozostawienie pojazdów daleko, na ulicach dojazdowych do kościoła – ul. Kościuszki, Strażacka, Sosnowa, Wiejska, itp. lub – jeśli będą wolne miejsca – skorzystanie z parkingów: Plac Kościelny (dawne targowisko przy skwerku), przy sklepie Topaz, nowy parking „Mój Rynek” za kościołem, ale też na łące przy murze cmentarnym od strony kościoła ( tu prawdopodobnie, jak co roku, będzie parking płatny).

Tekst/foto: Sławek Chyliński