Życzymy kolejnych stu lat!

Ochotnicza Straż Pożarna w Wilczogębach ma już 100 lat. 30 czerwca godnie uczczono tę rocznicę.

100 lat to szmat czasu, ale faktycznie straż pożarna w Wilczogębach już tyle lat istnieje. Jak już wiemy z artykułu p. Stebelskiego pt. „Historia strażaków z Wilczogąb”, Jednostka ta powstała w pierwszej połowie roku 1919, a na czele pierwszego Zarządu OSP stanął Józef Szczechura. To tyle wstępu z historii, zainteresowanych zapraszamy do lektury wspomnianego artykułu>>>

A teraz przejdźmy do dnia dzisiejszego – uroczystości 100-lecia, która odbyła się w niedzielę 30 czerwca 2019 roku. Rozpoczęła ją msza polowa przy pomniku POW w Wilczogębach, koncelebrowana przez kapelana strażaków ks. Wiesława Niemyjskiego oraz ks. Stanisława Wojciechowskiego i ks. Antoniego Kunickiego. Główna część uroczystości odbyła się po przemarszu na plac przy remizie OSP, a uświetnili ją przybyli goście, reprezentujący szczeble władzy od poziomu lokalnego, poprzez powiatowy i wojewódzki, a kończąc na reprezentantach krajowego i europejskiego Parlamentu.

Uczestnicy uroczystości mieli też okazję obejrzeć podczas przemarszu fragmenty musztry paradnej gminnych Jednostek OSP, Koła Łowieckiego LOT i Koła Łowieckiego św. Huberta, które reprezentowane były przez poczty sztandarowe, a którym akompaniowała orkiestra dęta.

Uhonorowaniem stu lat istnienia OSP Wilczogęby było uroczyste odsłonięcie kamienia upamiętniającego założycieli i kontynuatorów działalności tej Jednostki, a także imienne wyróżnienie zasłużonych strażaków oraz osób wspierających OSP, a także całej Jednostki – medalem przyznanym przez Prezesa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemara Pawlaka.

Warto wspomnieć, iż cała Jednostka OSP w Wilczogębach, za zasługi dla województwa mazowieckiego, od tego dnia będzie mogła pochwalić się Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA, a Marszałek Województwa Mazowieckiego nie zapomniał też o specjalnych wyróżnieniach dla kliku strażaków. Kilkunastu z nich, dostąpi też zaszczytu uczestniczenia w wycieczce do siedziby Europarlamentu w Brukseli za sprawą p. posła Jarosława Kalinowskiego, a także Starosty Węgrowskiego p. Marka Renika. Ale o szczegółach nagród i wyróżnień opowiemy już wkrótce…

Goście honorowi i sponsorzy OSP Wilczogęby zostali uhonorowani poprzez wbicie symbolicznych gwoździ w tablicę upamiętniającą uroczystość 100-lecia. Oprócz życzeń przekazanych podczas wystąpień gości, wszyscy przybyli usłyszeli też kilka wierszy w wykonaniu miejscowej poetki p. Elżbiety Sówki, a także kilka pieśni ludowych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Sadowianki”. Święto musiało się też zakończyć… oczywiście wspólnym biesiadowaniem.

Zdjęcia w galerii Google>>>

Tekst/foto: Sławek Chyliński