Trwa Rok Norwidowski

18 czerwca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem odbyła się uroczysta akademia poświęcona wybitnemu poecie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi.

Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 roku w Laskowie – Głuchach, w powiecie wyszkowskim (zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych.

W tym roku minie dwusetna rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida, stąd pomysł, aby człowieka wyrastającego poza swoją epokę, tworzącego dzieła w pełni oddające wartości budujące polską tożsamość kulturową i narodową, uhonorować i ustanowić patronem roku 2021 – Sejm i Senat RP w roku ubiegłym podjęły w tej sprawie właściwe uchwały.

Po ogłoszeniu Roku Norwidowskiego jego program wciąż ewoluuje – ciągle pojawiają się projekty nowych wydarzeń, ale z powodu pandemii większość z nich można było zrealizować wyłącznie on-line.

W ramach Roku Norwidowskiego 18 czerwca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca Cypriana Kamila Norwida. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu państwowego, Dyrektor ZSP Sławomir Ryszawa powitał przybyłych na uroczystość p.p.: Marka Renika – Wicestarostę Powiatu Węgrowskiego, ks. Antoniego Kunickiego – proboszcza parafii Sadowne, Waldemara Cyrana – Wójta Gminy Sadowne, Tadeusza Krupę – kierownika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Węgrowie, Małgorzatę Koroś – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sadownem, Ewę Piórkowską – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem, Agatę Sędek – Dyrektora Przedszkola w Sadownem oraz nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem.

Dyrektor Sławomir Ryszawa pokrótce omówił wydarzenia szkolne związane z Rokiem Norwidowskim, a także podziękował sponsorom za sfinansowanie remontu sali gimnastycznej, w której odbywała się ta uroczystość. Następnie głos zabrali niektórzy z gości odnosząc się do życia i twórczości Norwida, a także życząc nauczycielom i uczniom udanych wakacji, które rozpoczną się za kilka dni.

Po części oficjalnej przyszedł czas na szybki przegląd twórczości norwidowskiej. Zebrani mieli okazję oglądać i uczestniczyć na żywo w montażu słowno – muzycznym, który pod okiem p. Marioli Konik i p. Beaty Bodzon przygotowali uczniowie ZSP. Oprawę techniczną i podkład muzyczny zapewnił p. Kamil Kiełek, a o dekorację zadbał p. Mariusz Wójcik. Podsumowaniem uroczystości i występów uczniów był taniec – polonez w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Orkan”, który w ZSP prowadzą panie: Mirosława Renik i Marta Osman.

Jak informował p. Sławomir Ryszawa, była to pierwsza akademia w dobie pandemii – otwarta dla widzów. Oczywiście nie był to ostatni akcent ZSP w Roku Norwidowskim, gdyż w okolicach dwusetnej rocznicy urodzin Norwida przewiduje się wiele uroczystości z udziałem uczniów sadowieńskich szkół średnich.

Zdjęcia na stronie https://photos.app.goo.gl/jFumC3vgRoJeSEEF7

Tekst/foto: Sławek Chyliński