Solemnitas Splemnitatum, czyli uroczystość uroczystości – tak w VI wieku papież Grzegorz Wielki nazwał Wielkanoc. Następująca po zapustach – święcie końca zimy i zarania wiosny, poprzedzana Wielkim Postem, w czasie którego zima walczy z wiosną – Wielkanoc to największa uroczystość kościelna.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, odrodziło się Państwo Polskie. Odzyskanie niepodległości było możliwe nie tylko dzięki dążeniom niepodległościowym całego Narodu, ale przede wszystkim klęsce mocarstw rozbiorowych w czasie I wojny światowej.
W 1934 roku wszystkie dzienniki ogólnopolskie rozpisywały się na temat tragicznej katastrofy autobusu komunikacji międzymiastowej na linii Warszawa – Łomża.
Wielkanoc – to święta radosne; w dalszym ciągu nie wolne wprawdzie od psich figlów w rodzaju śmigusa-dyngusa, ale poza tym to wesołe święta towarzyskie, podczas których ludzie odwiedzają się nawzajem, a każdy dom, zwłaszcza w poniedziałek – stoi otworem dla gości, tradycyjnie pełen jedzenia.
19 marca 2013r. Muzeum Ziemi Sadowieńskiej – Muzealną Izbę Edukacji Etnograficznej odwiedziła grupa osób niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej, którego kierownikiem jest Pani Katarzyna Kolasińska, a opiekunem grupy była Pani Joanna Klimek.
Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem zaprasza na spotkanie z Romanem Pankiewiczem, podróżnikiem, autorem książki „Islandia – trzeci żywioł”. Spotkanie odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w dniu 11 marca o godz. 11.00.